۱۳۹۶ فروردین ۸, سه‌شنبه

فواید و مضرات عرق کردن

عرق کردن چیست؟ نوعی پروسه بدنی است که در هنگام فعالیت نوعی گرما در بدن مورد عملیات قرار می‌گیرد که موجب می‌شود عرق که حاوی نمک واب و سموم بدن است از بدن دفع شود.
رفتار این عملکرد در ورزش‌های استقامتی و هوازی مانند کیوکوشین کاراته بسته به نوع فعالیت فرق می‌کند که معمولاً در این ورزش بخصوص در مبارزه به دلیل استقامتی بودن این ورزش نسبت به ورزش‌های دیگر (خونسردی در مبارزه) عرق کردن کمتر است چه‌بسا افرادی مانند استیو ارنیل ویا کانچو ماتسوئی ویا فرانچسکو فیلهو ویا کازومی و…. توانستند ۱۰۰ کمیته که فقط درکیوکوشین انجام می‌پذیرد را انجام دهند و همچنین خود سوسای که ۳۰۰ کمیته را به انجام رساند.

دلایل عرق کردن بیش‌ازحد
 1. گرما و رطوبت هوا
  هنگامی‌که هوا گرم باشد، غدد عرق شروع به فعالیت می‌کنند و عرق ترشح می‌کنند. عرق کردن، روش طبیعی بدن برای خنک کردن خود است.
  وقتی عرق از سطح پوست تبخیر شود، گرمای بدن را می‌گیرد. ولی هنگامی‌که هوا مرطوب است، شما احساس گرمای بیشتری می‌کنید، زیرا در هوای مرطوب عرق از روی پوست تبخیر نمی‌شود.
 2. عصبانی شدن
  هنگامی‌که عصبانی هستید، هورمون‌های استرس‌زا آزاد می‌شوند که موجب افزایش ضربان قلب و فشارخون می‌شوند و دمای بدن را بالا می‌برند که موجب عرق کردن می‌شود.
  عصبانی شدن در برخی مواقع طبیعی است، اما وقتی‌که همیشه و به‌طور منظم عصبانی شوید، می‌تواند نشانه‌ای از مشکل باشد.
  عرق کردن، روش طبیعی بدن برای خنک کردن خود است
 3. ورزش کردن
  عرق کردن در اثر ورزش خوب است. هنگامی‌که عرق می‌کنید، مقدار مایعات بدن کم می‌شود. پس در این مواقع و به‌خصوص در هوای گرم، بهتر است آب و مایعات بنوشید.
  به یاد داشته باشید که قبل، حین و بعد از ورزش کردن به مقدار نیاز آب و مایعات بنوشید تا دچار کم‌آبی بدن نشوید. این روش باعث می‌شود که دمای بدن تغییر محسوسی نکند و ورزش را خوب انجام دهید.
 4. حت استرس و فشار عصبی بودناسترس، عصبانیت و خجالت می‌تواند دلیلی برای عرق کردن باشد. فشار روحی باعث فعالیت غدد عرق در کف دست‌ها و پاها می‌شود. به این دلیل است که هنگام عصبی بودن، دست‌ها می‌لرزند.
 5. تب
  هنگام تب، مغز درجه حرارت بدن راکمی بالا می‌برد. وقتی مغز درجه حرارت را افزایش می‌دهد، شما احساس سرما و لرز می‌کنید. این احساس تب و لرز برای این است که بدن برای ورود میکروب‌ها در حال دفاع هست.
  هنگامی‌که تب برطرف شد و دمای بدن به ۳۷ درجه طبیعی رسید، شما احساس گرما می‌کنید و عرق می‌نمایید. عرق کردن باعث خنک شدن بدن می‌شود.
 6. بیمار شدن دلیلی برای عرق کردن
  عرق کردن فقط به دلیل تب نیست. تعریق می‌تواند نشانه وجود آنژین (درد قفسه سینه)، حمله قلبی، عفونت، دیابت و پرکاری غده تیروئید باشد. برخی امراض از قبیل سرطان و ایدز، می‌تواند باعث تعریق شبانه گردد. اگر شما بدون هیچ دلیلی عرق می‌کنید، به پزشک مراجعه کنید.
 7. قهوه
  در صبح نوشیدن یک فنجان قهوه، می‌تواند شمارا بیدار کند و باعث تعریق گردد. قهوه باعث افزایش تعریق به دو طریق می‌شود:
  – کافئین قهوه موجب تحریک سیستم عصبی مرکزی می‌گردد و این خود باعث فعال شدن غدد عرق می‌شود.
  – گرمای به‌دست‌آمده از نوشیدنی گرم، باعث گرم شدن بدن و تعریق می‌شود.
 8. غذاهای تند
  غذاهای تند و ادویه‌دار، گیرنده‌های عصبی را تحریک می‌کنند و بدن فکر می‌کند که گرم است و عرق می‌کند.
 9. یائسگی
  در طی یائسگی، ترشح کم هورمون استروژن بر هیپوتالاموس و دمای بدن اثر می‌گذارد و باعث گرگرفتگی خانم یائسه می‌شود. این مهم نیست که چقدر هوا سرد است، گرگرفتگی باعث می‌شود که احساس کنید در درونتان یک کوره روشن است.
  برای دفع گرمای اضافی، رگ‌های خونی در پوست گشاد می‌شوند و غدد عرق را وادار به فعالیت می‌کنند. با این کار احساس برافروختگی در شما کم می‌شود.
 10. مصرف زیاد الکل
  مصرف الکل، باعث گشادشدن رگ‌های خونی در پوست و افزایش تعریق می‌شود.
 11. عوارض جانبی برخی داروها
  تعریق یکی از عوارض جانبی داروها هست، ازجمله: داروهای ضدافسردگی، داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDs)، داروهای فشارخون، داروهای سرطان و برخی داروهای دیابت.
 12. سیگار کشیدن
  نیکوتین موجود در سیگار باعث آزاد شدن ماده استیل کولین در بدن می‌شود. استیل کولین، غدد عرق را تحریک می‌کند و باعث افزایش ضربان قلب، فشارخون و دمای بدن می‌شود.
 13. عاشق شدن
  هنگامی‌که شما عاشق می‌شوید، مغز شما موادی همانند آدرنالین ترشح می‌کنند. این مواد به نام مواد شیمیایی عشق شناخته‌شده‌اند. این مواد باعث افزایش ضربان قلب، تعریق کف دست و دیگر علائم می‌شوند.
 14. بارداری
  هورمون‌های ترشح‌شده در طی بارداری و افزایش سوخت‌وساز بدن می‌تواند باعث تحریک غدد عرق و افزایش تعریق می‌گردد.
  در این دوران باید مایعات کافی بنوشید تا بدن شما و جنین در معرض کمبود آب نباشند.

خواص بلک ماسک

مضرات:
بوی بد بدن
از دست دادن مقدار زیادی از آب بدن
دچار شدن به بیماری پوستی (مانند بیماری‌های قارچی-سوختگی پوست (عرق‌سوز شدن) و….)
البته شاید در هر فردی علائم خاص خودش را داشته باشد.
دلیل اصلی: انسان‌ها بر اساس طب گیاهی دارای طبع گرمی واردی هستند چراکه در افرادی که به فرض گرمی طبع‌اند پوست چرب است ولی به خاطر چربی پوست موهای آن‌ها ریزش دارد و در مقابل سردی طبع باعث خشکی پوست می‌شود وپیری زودرس پوست وچوروک شدن پوست آن‌ها….
توصیه: حمام دوش سرد یا گرم بسته به فعالیت ورزشی ویا فعالیت بدنی را حتماً جدی بگیرید چه‌بسا با پوشیدن همان لباس در دفعه بعدی ورزش ویا دوش نگرفتن در بدن شما خدای‌نکرده بیماری پوستی فعال‌شده و بیمار شوید.
فواید:
خارج شدن مقدار زیادی از سموم داخل بدن
کم شدن بیماری‌ها (معمولاً این مورد را ورزشکاران دارا می‌باشند)
سرد شدن و خنکی بعد فعالیت
و….
یادمان نرود یکی از عوامل جلوگیری از بیماری‌ها ورزش هست پس یک ورزشکار با ورزش خود سموم را از بدن خود دفع می‌کند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر